Amikor a farok számít! – Bemutatjuk Vérteskozma mind a tizenegy rókáját!

Főoldal  |  Hírek   |  Amikor a farok számít! – Bemutatjuk Vérteskozma mind a tizenegy rókáját!

Amikor a farok számít! – Bemutatjuk Vérteskozma mind a tizenegy rókáját!

Indul a Keddi Rókaklub! Az éjjeli kamerák felvételeit elemezve rájöttünk, hogy Vérteskozmán és környékén jelenleg tizenegy róka él, pontosabban ennyien látogatják rendszeresen kertjeinket!

A vörös róka olyan faj, amely természetes módon képes két előhelyen egyszerre élni. Épített és bőséges zöld területtel rendelkező közösségekben is boldogulnak, ahol madarakra, egerekre, pockokra és ürgékre vadászhatnak.

Vérteskozma pont egy ilyen terület, ezért tucatnyi, egészséges róka populációnak ad otthont. Békésen élnek egymás mellett a saját területükön, de néha-néha egymás revírjeibe tévednek, és olykor egymásnak esnek. 

Főleg éjszaka mozognak, így míg a falu alszik, a rókák nagy bulikat csapnak a kertjeinkben, az ott elhelyezett vadkamerák örömére. A felvételeket kielemeztük, és meglepetésünkre  tizenegy különböző példányt azonosítottunk.

De, hogyan lehet megkülönböztetni őket? Elsőre azt hinnénk, hogy minden róka azonos, hogy vörös a  szőre, fekete a zoknija, fehér a melle és a kis fehér pofija… Mégis vannak egyedi jellemvonásai!

A farok számít!

Nem provokáló alcím, mert tényleg ez a legjellemzőbb megkülönböztető jel. A farkának a mérete, az alakja, a fehér bojtszerű vége, a farok tartásának szöge és végezetül annak a szőrzete alapján könnyen be lehet azonosítani egy példányt. Fontos megjegyezni, hogy nem mindegy, mikor zajlik a megfigyelés, mert nyár végén általában mindegyik csupasz farkú, míg télen jóval dúsabb a szőrzet, igy ilyenkor a jellegzetes alakzat mellett egy róka karakteres viselkedése, jellegzetes mozzanatainak azonosítása is segítségünkre volt.

Az alábbiakban egyenként bemutatjuk az eddig ismert vérteskozmai ravaszdikat.

Roxy – az ország legfotogénebb rókája

Roxy a tizenegy  róka közül a legbátrabb, mert minden este bemerészkedik a faluba. Nem csak bemerészkedik, gyakorlatilag itt is él velünk. A faluban másfél órás köröket jár hajnal egyig, utána itt-ott szunyókál tíz perceket, majd a rétekre költözik, ahol rágcsálókra vadászik. Hajnalban még egy ellenőrző körre megjelenik a faluban, utána elvonul a megérdemelt pihenőre.

Otthonosan mozog az udvarokban, teljesen megszokta az urbán környezetet, vagyis maga Vérteskozma az ő revírje. Ez annyiban módosult az elmúlt pár hónapban, hogy az óramű pontosságára már nem lehet hivatkozni. Amióta a fiával közösen bandáznak a házak udvaraiban, a menetrend teljesen felborult. Van, hogy 20 percenként jelennek meg, de van, amikor nyílsebesen átfutnak az udvaron és csak hajnalban reggeliznek. Hiába, nekik is van dolguk.

Roxyt nem kell külön bemutatni, sok helyen megjelentek a róla készült képek, és bájos arcát sokan látták, de van pár jellemző, ami megkülönbözteti a többiektől.  Roxy farka nyílegyenes, és mindig 45 fokban áll. Szép fehér bojt látható a farok végén és a bal fülének belső részén kis heg található. A viselkedéséből látszik, hogy otthonosan mozog a területen, nem fél a kameráktól, és az sem zavarja, ha embert lát, de csak ablak vagy az ajtó mögött.

Viszont van még egy jellemző, női tulajdonsága, mégpedig az, hogy sértődékeny. Ha nem találja a megszokott helyén a vacsorát, büntet. Elviszi a kint hagyott bakancsot, papucsot, szétrágja a kajás tálat, vagy a tornacipő fűzőjét, elviszi a lábtörlőt. Ilyenkor tudjuk, hogy érzékeny lelke van, és másnap jutalomfalatokat kap, hogy kiengeszteljük.

Görbefarkú – Roxy első párja

Nevében a jellemzője, azaz Nomen est omen. Elég a képre nézni, és minden érthető lesz. Dús, nagy és félkör alakú farokkal rendelkező hímről van szó. Olyan nagy már a farok, hogy a teste méretével vetekszik. A töve pedig annyira vékony, hogy ránézésre szinte törékenynek tűnik.

Roxy párja, bár a házasságkötésüknek ugyan szemtanúi nem voltunk, de a kicsinyeik szoptatási időszakában 2-3 alkalommal együtt jöttek a faluba. Amikor az udvarban jártak, a Görbefarkú annyira félt, hogy az udvar sarkában lévő bokor mögül nem bújt ki, így Roxy felkapta a falatot, és jó háziasszony módjára férjének vitte a vacsorát.

Söri a nagypapa

Itt is a külső jegyek határozták meg ennek az öreg hímnek a névadását. Evéskor mindig leül, de úgy, hogy a SÖRhasa a talajon pihen. Amikor tekeri a nyakát, akkor meg a SÖRényszerű nyakszőrzete tűnik fel a képeken. Még egy nagyon vicces jellemzője van, mégpedig az, hogy minden falatot égbe emelt fejjel rágcsál. Mint egy nyugdíjas, akinek minden foga hiányzik, és fáj neki minden egyes harapás.

A Kölyök, aki a Gumimaci és a Fekvőrendőr is

Roxy első és egyetlen életben maradt gyermeke. Manapság már ivarérett, tíz hónapos hím. Az agresszivitás már gyermekkorától tetten érhető  volt, így a könyveknek ellentmondva, nem hagyta el a területet, hanem anyjával együtt bandáznak a faluban, és hol az egyik dominál, hol a másik.

Kölyök öt hónapos korában

A farka lompos, kerek, az utolsó tíz centiméternél mintha törés lenne, így a farka hol jobbra, hol balra tekeredik azon a ponton, ezért kapta pár hónapos korában a Gumimaci nevet. Az infravörös fényben a farka közepén erős fekete pont látható, amelyből egy gyűrűszerű alakzat veszi körbe a farka tövét. Méretre duci, kerek, és hat hónaposan már jóval nagyobb lett az anyjánál. 

Tini korában folyton neveletlenül elzavarta az anyját a táltól, majd lefeküdt és két mancsával ölelte a tálat. Innen a Fekvőrendőr név, mert nem csak, hogy feküdt, hanem járőrözött is az étel körül. 

Néha-néha ülve eszik, olykor a hasa a talajt éri, és a falatokat szintén az égbe tekintve rágja. Ugye, ismerős? Apja ugyan a Görbefarkú, de a genetikai kapcsolata Sörivel nem tagadható le.

Manapság, január elején, amikor a hormonok vezérlik a rókák viselkedését, az öregek helyre rakták pórul járt Kölyköt. Két héttel ezelőtt a hátsó lábára sántított, most meg az elsőre nem tud ráállni, és annyira fél, hogy már oda se mer jönni a vacsora asztalhoz. Szaglászik, majd hátra megy és csak figyeli Roxyt, ahogyan az anyja vacsorázik. Fordult a kocka! Hozzáértőkkel beszélgetve azt tudtuk meg, hogy hamarosan el kell majd búcsúznunk tőle, mert ha a róka nem hagyja el a családot szeptemberben új élőhely keresése céljából, akkor az öregebbek fogják elkergetni a párzási időszakban, ami január elején van.

Sántikál a bal mellső lábára, nagyon fájhat neki, mert folyton a levegőben tartja.

S-farkú

Kócos, mintha most ugrott volna ki a mosógépből, a farkát hengerekkel alakította a természet. A Karak nyáron erre vándorolgatott, mert délelőtt fél 10 kor kapták el az automata kamerák. A nem épp vonzó szépsége miatt nem is bánjuk, hogy ritkán jár a faluban.

S-farkú vándor

Pisztolyfarok

Ő se lehet fiatal, és nem gyakran jár a faluban. A farkának szőrzete hosszú, de a farok csoffadt, kócos és rendezetlen. A vége spicces, olyan, mint amikor ujjal pisztolyt mutatunk. A rókafodrásznál még sosem járt.

Görbebot

Ö is görbe farkú, csak mindig egy jelző kerül a neve mellé: a szegény! Annyira kopott a farka, hogy inkább egy méretes patkányfarokra hasonlít, mint a mesekönyvekből ismert rókafarokra. 

Lomposék

Egy népes család, amely a falu déli részen él, odujuk valahol a Lábas-bükk szélén van. Igen jól kinéző, tankönyvbe illő, egységes farkuk van és szépen nevelt famíliáról van szó. Udvariasan viselkednek, tisztelik a területüket és a kirándulásaik során családostul mozognak. Kameráink elé csak akkor jönnek ha nagyon muszáj. Ilyen volt a kölykök etetése júliusban, amikor az anyjuk nem bírta erővel, és új területre hozta őket vadászni. Mostanság is lehetett látni őket, párzás előtt is nézelődnek, kivel lehetne tinderezni. A képen két lompos tesó van, a harmadik képen az anyjuk is látszik.

Lompospapa

Szintén nagy és gondozott a farka, látszik, hogy kitől örökölték a kicsik. Mindig hármasban járnak, a két kölyök néha az apjukkal, néha pedig az anyjukkal jelenik meg. Volt, amikor Roxyval is össze futottak, a kamerák előtt olykor vissza fogták magukat és nem harcoltak, hanem békésen elmentek egymás mellett.

A Keddi Rókaklub

Jelenleg ez a tizenegy róka került be a vérteskozmai rókaklubunk virtuális albumába. Ők annyi érdekességgel gyarapították a tapasztalatainkat, hogy már alig várjuk a júniust, hogy további 5-6 taggal bővüljön a róka-tablónk. Ezért megalapítottuk a klubot, a Keddi Rókaklubot és rovatszerűen, minden kedden írni fogunk az állatkerti kalandokról, amely közepén élünk.

PREV

Február elején már rendelhetőek lesznek az optika kábelen érkező szolgáltatások

NEXT

Folytatódik a kutatás az 1. Huszár Hadosztály harcainak helyszínein

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről