Csalán – A test és a lélek megtisztítója

Főoldal  |  Gyógynövények   |  Csalán – A test és a lélek megtisztítója

Csalán – A test és a lélek megtisztítója

A csalán segít nekünk abban, hogy a hosszú téli hónapok után a testünk és lelkünk is megújuljon, felfrissüljön. GYÓGYNÖVÉNYEINK – Poczik Ágnes rovata

A csalán egyike azon növényeknek, melyeket haszontalan gyomnövénynek tartanak sokan, hiszen kellemetlenül összecsípi kezünket és lábunk szárát is. Nagymamám viszont a csalánt az egyik legértékesebb gyógynövénynek tartotta, ezért nem irtotta, hanem betelepítette a kertbe, hogy mindig kéznél legyen. Emlékszem, amikor a tavasz közeledtével meglátogattam, az első utam mindig a kert csalánlakta szegletéhez vezetett. Hétről hétre csak azt vártam, hogy kibújjanak az első hajtások és friss teáját ihassam. Nem történt ez másként idén sem, annyi különbséggel, hogy már nem Bánhorvátiban, hanem Vérteskozmán vártam ennek a csodanövénynek a megjelenését. Ma reggel végre megihattam az első idei csalánteámat és élvezhettem tiszta, zöld ízét.

Hogyan ismerhetjük fel?

A csalánnak kb. 80 faja ismert szerte a világon, Magyarországon a legismertebb a nagy csalán. Egy méter magasra is megnő, lágyszárú, évelő, a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó növény. A leveleken és a száron sajátos mirigyszőr, az ún. csalánszőr fejlődik. Ennek feji része törik le és fúródik a bőrbe és okoz égető, csípő fájdalmat, bőrpírt, hólyagokat. A szakirodalom természetgyógyászati felhasználásra a nagy csalánt (Urtica dioica) ajánlja, ezért jó, ha meg tudjuk különböztetni az apró csalántól (Urtica urens). Utóbbinak a levelei egészen aprók, nagyjából a hüvelykujjunk felső ujjpercével megegyező méretű. További megkülönböztetésül szolgál, hogy az apró csalán alsó levelei rövidebbek, mint a levélnyelek, a nagy csalán levelei pedig mindig hosszabbak a levélnyélnél.

Hogyan hat?

A csalánt nemcsak a nagymamám, de a szakirodalom is az egyik legértékesebb gyógynövényünknek tartja. Az egyik legjobb vértisztító növény, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ezért nagyon hatásos máj és epebántalmakra. A tavaszi tisztítókúra által felfrissül kimerült és elfáradt szervezetünk, sokkal könnyebbnek fogjuk érezni nemcsak testünket, de lelkünket is. A csalán segít az energiaszintünk feltöltésében, hiszen teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.

A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, így a vese és hólyaghomok képződését megakadályozza, elhajtja a már meglévőt. Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. A régi módszert, hogy a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodják meg, ma is alkalmazzák.

A csalán hatásos a gyomor- és légzőszervek hurutos megbetegedéseire, tisztító, összehúzó hatásának köszönhetően. Lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használjuk. Vércukorszintet csökkentő tulajdonsága is van.  Allergiás betegségeknél is hatásos.

A gyökeréből készült tea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, gyorsítja a vizeletáramlást.

Hogyan gyűjtsük?

Levele (Urticae folium) tavasztól őszig gyűjthető, a hajtásokról frissen lefosztott leveleket szárítjuk. A fosztáskor ügyelni kell, hogy a felső kb. 5 centiméteres zsenge szárrészen kívül ne kerüljenek szárdarabok a levelek közé. Szárításra a nyár elején és a nyár folyamán a kifejlett leveleket gyűjtjük. A gyűjtést a jelentéktelen kinézetű virágzat megjelenése előtt végezzük. Gyökereit (Urticae radix) októbertől áprilisig gyűjtjük. A szárcsonkot, korhadt részeket, mellékgyökereket el kell távolítani, majd mosás után egészben vagy aprítva szárítható.

Ha van lehetőségünk reggelente tiszta, friss csalánlevelet szedni, akkor kesztyűre sincs szükségünk. Azon a ponton, ahol a levél szára találkozik a levéllemezzel, alig található az egyébként az egész növényt beborító csalánszőrökből. Ezen a ponton két ujjunk közé csippentve könnyen leszakíthatjuk azt a pár levelet, amire éppen szükség van.

Hogyan használjuk?

Egy csapott evőkanál szárított teafüvet vagy 5-6 friss csalánlevelet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, majd 15 perc után szűrjük le. A gyökérből főzéssel készítünk gyógyteát.

Mi minden tavasszal és ősszel végzünk egy 6 hetes tisztító csalántea kúrát szervezetünk felfrissítésére és méregtelenítésére. Ilyenkor napi egy csészével reggel friss csalánteát készítünk és ízesítés nélkül fogyasztjuk. Fontos, hogy 6 hétnél tovább ne igyuk a teát, mivel a kovasav hatóanyaga lerakódik a vesében és homokot, követ okozhat, ezért nem ajánlott folyamatosan fogyasztani, mindenképpen iktassunk be 4 hetes szünetet.

Vízhajtásra reggelente igyunk egy csészével. Vese- és hólyaghomok hajtásra egy liter csalánteát egy óra alatt javasolt meginni (egy liter víz + egy púpozott evőkanál teafű). Húgyúti tisztításra 10 napon keresztül napi 2 csészével fogyasszuk étkezések között.Lázcsillapításra naponta 3 csészével ajánlják fogyasztását, étkezések között. Gyomor- és bélhurut esetén, gyulladáscsökkentésre naponta egy csészével érdemes inni, 3-4 napon keresztül. Vérképzésre naponta egy csészével, éhgyomorra ajánlott. Székrekedésre esténként egy csészével, emésztésjavításra egy hónapig minden reggel egy csészével igyunk a teából. Máj- és epebántalmakra reggel éhgyomorra ajánlott fogyasztani, minden másnap egy csészével egy hónapon keresztül. A lép betegségeire egy hétig, minden nap, egy csészével kell inni. Allergia esetén az allergiaszezon előtti hat hetes tisztítókúra csökkenti az allergiás tüneteket, és hosszú távon meg is szüntetheti. Prosztata-megnagyobbodásra napi egy csészével fogyasszuk a gyökérből készült főzetet, a reggeli órákban.

Szöveg: Poczik Ágnes

PREV

Halálos pálya

NEXT

Kápolnapuszta - a vérben fürdött falu története

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről