A MADARAINK katalógus a ProVértes Közalapítvány és a Vértes Kozma Alapítvány együttműködésében jött létre.
A MADARAINK katalógusban 366, Magyarországon észlelt madár található.
Az alábbi gombok segítségével szürhetőek és megtekinthetőek a Vértesi Natúrparkban található fajok.
Alka | Alca torda | Razorbill
Magyarországon egy előfordulása ismert 1935-ből, Hajdúböszörményből, ahol egy példány templomtoronynak repülve pusztult el. Főként halakkal táplálkozik, de kisebb rákokat, férgeket és csigákat is fogyaszt. Ősztől tavaszig kóborolhat, illetve kisebb távolságokra vonul, szinte kizárólag a tengerpartok mentén, így a szárazföld belsejébe rendkívül ritkán jut el.
Apácahantmadár | Oenanthe pleschanka | Pied Wheatear
Európa ritkább énekesmadarai közé tartozik, hazánkban eddig mindössze 5 alkalommal fordult elő. A hantmadárhoz hasonló megjelenésű madár, e két faj tojóit sokszor nagyon nehéz elkülöníteni egymástól terepen. A hímeket jellegzetes fehér fejtetejük, valamint koromfekete hát- és szárnytollaik egyértelműen elhatárolják a hantmadártól. Főként rovarokkal táplálkozik, de pókokat is fogyaszt. Vonuló, a telet többnyire Kelet-Afrikában tölti.
Apácalúd | Branta leucopsis | Barnacle Goose
Magyarországon csak kóborló, minden évben megjelenik néhány példánya az őszi és tavaszi vadlúdcsapatokban. Az utóbbi évtizedekben kis mértékben emelkedett a hazánkban megfigyelt egyedek száma. Ez összefüggésben lehet az összeurópai állomány növekedésével. A hazai természetvédelemnek kevés szerepe van a faj védelme szempontjából, de a nálunk megjelenő egyedek védelmet érdemelnek. A vonulás során előszeretettel vegyül vetési ludak és nagy lilikek társaságába. A kanadai lúddal a felületes szemlélő könnyen összetévesztheti. A madarak nagy része a tengerparti területeken telel, ezért a jövőben sem várható, hogy nagyobb tömegei jelennek meg Magyarországon.
Apró partfutó | Calidris minuta | Little Stint
A második leggyakoribb partfutó hazánkban, rendszeres őszi és tavaszi átvonuló, akár több százas csapatait is meg lehet figyelni, máskor csak egy-egy példány tűnik fel más partimadarak társaságában. Szikes tavakon, lecsapolt halastavakon, árasztások kopár foltjain, zátonyokon lehet leginkább megfigyelni. Az őszi vonulás csúcspontja szeptember második felében van, míg a tavaszié április végén és májusban. A telet jórészt Afrikában és Indiában tölti. Állománya stabil, hazánkban megfelelő pihenő- és táplálkozóhelyeket talál.
Aranylile | Pluvialis apricaria | Golden Plover
Az aranylile (Pluvialis apricaria) a madarak osztályának lilealakúak (Charadriiformes) rendjébe, ezen belül a lilefélék (Charadriidae) családjába tartozó faj.