Galagonya – Ami a szívünkhöz szól

Főoldal  |  Gyógynövények   |  Galagonya – Ami a szívünkhöz szól

Galagonya – Ami a szívünkhöz szól

A galagonya a legjobb szíverősítőnk: csökkenti a vérnyomást, a koleszterint, megelőzi az érelmeszesedést és jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre. GYÓGYNÖVÉNYEINK – Poczik Ágnes rovata.

Nagyon vártam már a galagonya virágzását, hetek óta figyeltem a bokrokat, amik végre a napokban kipattantak. De nem számítottam arra a különös élményre, ami a galagonyavirágok láttán ért. Egy egyszerű hétköznapi napon, munka után, a szokásos sétám során, amikor megpillantottam a tündöklően fehér bokrokat az erdőszélen, azt éreztem, hogy minden egyes vérteskozmai erdei sétával egyre mélyebbre érnek a gyökereim itt. Egyre közelebb vagyok a természethez, egyre inkább együtt lélegzem vele, egyre inkább ide tartozom. Az én szívemhez így szólt a galagonya.

A népgyógyászatban a galagonya évezredek óta kiemelt gyógynövény és napjainkban ismét egyre fontosabb szerepet kap, mert sajnos a legtöbb egészségügyi probléma a szív- és érrendszeri betegségekre vezethető vissza.

Rengeteg a galagonyabokor Vérteskozmán és környékén, érdemes elindulni egy kosárral minél hamarabb, mert gyorsan elvirágzik. Szerencsére sok a bimbós bokor, így remélhetőleg még egy hétig begyűjthetjük a szíverősítőnket egész évre.

Hogyan ismerhetjük fel?

A galagonya, ez a szúrós ágú, rendkívül hosszú életű cserje, a rózsafélék családjába tartozik. A galagonya jellemzően mérsékelt égövi legelőkön, mezőkön, erdőszéleken, ligetekben és erdős területeken nő, általában szárazabb, napos helyeken. A hazánkban őshonos fajok közül a cseregalagonya (Crataegus laevigata) és az egybibés galagonya (Crataegus monogyna) a leggyakoribb. Virága fehér, illatos, öt sziromlevélből áll. A gyógyászatban a virágos hajtásvéget és a növény áltermését használják.

Magyarországon védett faj a fekete galagonya (Crataegus nigra). Könnyen meg lehet különböztetni az egybibés vagy a kétbibés cseregalagonyától, hiszen a fekete galagonya esetén egy virágban öt bibe fejlődik és termése lilásfekete, nem piros.

Hogyan hat?

Napjainkban a galagonya tartalmú készítmények elsődleges gyógyászati javallata a szívelégtelenség kezelése, de más készítmények (nyugtató teakeverékek, érelmeszesedés elleni teák) komponensei között is találkozhatunk vele.

A galagonya serkenti a szívizom vérellátását, ezáltal rendkívül jó szíverősítő. A galagonya az ereket regenerálja, lazítja azok átmérőjét, és izmait rugalmasan tartja, így értágító hatása miatt enyhe vérnyomáscsökkentő. Teájának fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén is. Emellett megtisztítja az érfalakat a plakkoktól és visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.

A vérnyomáscsökkentő hatás mellett nagyon fontos, hogy a galagonya fokozza a szív összehúzódásának erősségét, ugyanakkor a szívritmuszavar gyakoriságát mérsékli. A galagonya jótékony hatásai között meg kell említeni az antioxidáns hatást is, amelynek köszönhetően a galagonya védi a szívizmot az oxidatív károsodásoktól. A ma már népbetegségnek számító magas koleszterinszint kezelésében is előnyös lehet alkalmazása. Nem csoda, hogy a galagonyát az az öregedő szív elixírjének is nevezik.

Stresszoldó, nyugtató és altató hatása miatt jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre. Mivel a központi idegrendszerre hat, szédülést, szorongást, szapora szívdobogást és rövid légzést lehet vele kezelni. Az érzelmi stresszt is képes csökkenteni, minden olyan helyzetben segít, amikor „összetörik a szív”. Változó korban is segít nekünk ez a gyógynövény a hangulatváltozások és a hőhullámokat csökkentése által.

Hogyan gyűjtsük?

A virágos hajtásvégeket (Crataegi folium cum flore) az első bimbók nyílásakor, májusban gyűjtjük. A virágokat a teljes virágzás előtti szakaszban gyűjtsük, amikor még néhány szirom össze van zárva. Az érett, pirosra színeződött termést (Crataegi fructus) az első fagyok előtt, szeptemberben szedjük.

Hogyan használjuk?

A galagonya virágos hajtásából készült tea elkészítésére több javaslat létezik. Egyes ajánlások szerint elég a forrázat, de sokan javasolják, hogy 1-2 percig főzzük. Mindkét esetben a javasolt mennyiség egy csapott evőkanál (3 g) teafű 2,5 dl vízhez. A termésből készült tea esetén mindenképp főznünk kell a termést két 2,5 dl vízben, a forrázat nem elég.

Szívpanaszok vagy akut problémák esetén naponta 2-3 csészével is lehet inni belőle kúraszerűen, étkezés előtt, ízesítés nélkül. Gyuri bácsi vérnyomáscsökkentő teakeverékéből inspirálódva, mi is hozzáadjuk a vérnyomáscsökkentő teakeverékünkhöz az ugyancsak most virágzó pásztortáskát, ami szabályozza a vérnyomást, javítja a vérkeringést, és tisztítja az ereket. Számomra a pásztortáska gyönyörű szív alakú termése is csak azt bizonyítja, hogy helye van ennek a gyógynövénynek a szíverősítő teakeverékünkben.

A rohanó életmód nagyon megterheli a szívünket és az idegeket. Ezért jó, ha heti egy-két csésze galagonya teát megiszunk megelőzésként, abban az esetben is, ha egészségesek vagyunk. A jobb felszívódás érdekében fogyasszuk étkezés előtt, a nap bármely szakában, lehetőleg ízesítés nélkül. Ha kifejezetten nyugtató hatása miatt fogyasztjuk, ajánlott a teát lefekvés előtt langyosan meginni.A galagonya teát évekig lehet napi rendszerességgel fogyasztani, semmilyen mellékhatása nincs, hatóanyagai kiürülnek, nem halmozódnak fel. Gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Alacsony vérnyomás esetén nem javasolt a fogyasztása, vérnyomáscsökkentő hatása miatt. Szívritmus-zavarok esetén azonban normális vérnyomás mellett is fogyasztható, akár napi rendszerességgel is.

Szöveg és fotók: Poczik Ágnes, Boldogkert

PREV

Molnár Andi, az ismert táncos meglátogatta Vérteskozmát

NEXT

Egy üzenet jelent meg az eltűnt emléktábla helyén

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről