Tavaszi kankalin – A tavaszi erők megmozgatója

Főoldal  |  Gyógynövények   |  Tavaszi kankalin – A tavaszi erők megmozgatója

Tavaszi kankalin – A tavaszi erők megmozgatója

A tavaszi kankalin segít nekünk abban, hogy lelassuljunk és a nehéz téli napok után megtisztuljunk és fellélegezzünk. GYÓGYNÖVÉNYEINK – Poczik Ágnes rovata

A tavaszi kankalin (Primula Veris L.) a kankalinfélék családjába tartozó, erdőszéleken, lomberdők tisztásain termő, évelő növény. Európában, főként Közép-Európában, valamint a Kaukázusban is honos. A Vértes erdőszélein rengeteg most a kankalin, érdemes egy kosárral sétát tenni és begyűjteni belőle tavaszi tisztítókúránkhoz és a következő télre is tüdőnk és lelkünk megnyugtatására.

Latin nevének jelentése: tavasszal az első, vagyis a tavasz hírnöke. Mi sem lehet jobb program, mint a tavasz hírnökével eltölteni pár órát, gyönyörködni benne és elfogadni gyógyító erejét.

Hogyan ismerhetjük fel?

A tavaszi kankalin felfújt csészelevele halványzöld, koronaszerű virágzata sárga, amelyet öt vöröses folt díszít, ha ezeket látjuk, akkor biztosan nem védett, gyűjthető gyógynövénnyel találkoztunk. Ugyanakkor a tavaszi kankalinnal könnyen összetéveszthető a sugárkankalin (Primula Elatior), ami védett gyógynövény. A sugárkankalin virágai általában világosabb sárgák, hiányzik belőlük a már említett öt vöröses folt, így könnyen fel tudjuk ismerni őket. Mi a Vértesben eddig csak a tavaszi kankalinnal találkoztunk.

Hogyan hat?

Virága és gyökere szaponinokat tartalmaz, ezáltal jól oldja a hörgők váladékát, segíti a hurut felszakadozását, és megkönnyíti a felköhögést, ezáltal csillapítja a nehezen múló köhögést. Köptetőként az egyik legjobb választás. Dohányosoknak is kifejezetten ajánlott a tüdő tisztítása érdekében. A tavasz hírnökeként segít nekünk, hogy könnyedén fellélegezzünk.

A vér- és nyirokkeringés problémáinak többségében hatékonyan segít, csökkenti a szívet körülvevő szövetek víztartalmát így a szív némileg megkönnyebbülhet. A galagonyához hasonlóan erősíti a szívet. Mi biztosan szíverősítő teánk részévé tesszük majd.

Vértisztító hatása révén kiválaszt minden olyan mérgező anyagot, amely köszvényt és reumatikus megbetegedést okoz. Sokan azonban elsősorban nyugtató hatása miatt használják. A tavaszi kankalin a mi nyugtató teakeverékünk egyik alkotóeleme lesz.

Hogyan gyűjtsük?

A kankalinnak a virágát és gyökerét is gyűjtjük. A virág gyűjtési ideje április-május, a gyökéré pedig szeptember-március.

Hogyan használjuk?

Virágzat elkészítése esetén 1 teáskanálnyi szárított virágot leforrázunk 2 dl vízzel, 5 percig állni hagyjuk, leszűrjük.

Ha a gyökerét használjuk, akkor 1 gramm gyökeret leöntjük negyed liter hideg vízzel, felforraljuk, 5 percig ázni hagyjuk, majd leszűrjük.

Szíverősítőként napi egy csésze teát igyunk egy hétig, majd tartsunk egy hét szünetet. Hörghurutnál izzasztónak és köptetőnek használva lefekvés előtt igyunk meg egy csészével. Légúti panaszokra ánizzsal és édesköménnyel is keverhetjük. Köszvényre és reumára vértisztító teakeveréket egyszerűen nagy csalán hozzáadásával készíthetünk. Tanácsos ilyenkor több hétig fogyasztani (a csalán miatt maximum hat hétig). Nyugtató teaként lefekvés előtt igyunk egy csészével. Mi a nyugtató teakeverékünkbe citromfüvet és levendulát is teszünk majd.

Szerk. megj: Tavaszi kankalin (Primula veris) a hazánkban élő egyetlen kankalinfaj, ami nem védett.

Szöveg és fotók: Poczik Ágnes, Boldogkert

PREV

Hintón érkeztek a kozmai locsolkodók

NEXT

Ilyenek voltak a vérteskozmai házak 1999-ben

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről