Új lakó költözött a baglyos házba!

Főoldal  |  Hírek   |  Új lakó költözött a baglyos házba!

Új lakó költözött a baglyos házba!

Az egyik vérteskozmai ház kéményét immár több mint tizennyolc éve baglyok lakják. Na nem egy bagoly, hanem több macsakbagoly nemzedék felváltva. Tojók, hímek, gyerekek, ahogy épp az aktuális életük diktálta. Az elmúlt pár évben egy kistermetű hím uralta a kéményt, élte a jól megszokott életét, de most hétvégén valami történhetett, mert egy gyönyörű, nagytestű tojó váltotta fel a kéményhotelben.

Macskabagoly

Macsakbagoly a nevét szürkületkor hallható, erőteljes, nyávogásra emlékeztető hangjáról kapta. Tudományos neve Strix aluco (magyarul: „éjjeli bagoly”). A strix görög nyelven ‘baglyot’ vagy ‘éji lidércet’ jelent, az aluco olaszul ‘éjjeli baglyot’ jelent. Egész Magyarország területén előfordul. Becsült állománya 5000–8000 fészkelő pár. Ez az éjszakai ragadozó madár elsősorban rágcsálókkal táplálkozik. Éjjelente általában egy faágon ül, ahonnan áldozatára leselkedik, s miután kiszemelte prédáját, nesztelenül rászáll. Táplálékát egészben nyeli le. A macskabagoly nem vándorol és igen hevesen védi területét. A fiatalok, miután elhagyják a családi fészket, megfelelő terület keresésére indulnak, melyet életük végéig birtokolnak. Ha ez nem sikerül, akkor éhen halnak.

Nappali pihenő

A ház kéményei közül az egyiket régóta nem használják, jó a fekvése és ezt a szemfüles baglyok időben észrevették. Napsütéses télen, nyáron, ha nagy a meleg, a mögötte lévő hatalmas fenyők ágai hűvösben tartják a pihenőhelyet. A baglyok a nappali időszakot töltik itt. Szunyókálnak, tollászkodnak és hatalmasakat ásitoznak az énekes madarak legnagyobb bosszúságára. Mert ők nem szeretik a bagoly jelenlétét, és ennek hangot is adnak. A szajkók már hajnalban elkezdik a repedtfazék hangjukkal az ordibálást, és ehhez csatlakozik a szintén hangos énekes rigó, majd a feketerigó is. A kis rozsdafarkú hangja ebben a zűrzavarban észre sem vehető, de ő a legbátrabb, ő merészkedik a legközelebb az alvó madárhoz. A kémény ideális búvóhely, mert minden oldalról védett, csak szemből lehet az alvó baglyot zavarni. Na jó hátulról is, de kismadár hátulról csak egy nagy, szemnélküli foltot láthat.

A barna szemű gyerekbagoly

Na a bagoly szeme, az érdekes. A macskabagoly, arról is nevezetes, hogy a többi bagolyfélétől eltérően nem sárga, hanem sötétbarna a szeme. Ettől nem is oly félelmetes, hanem inkább meleg és barátságos. Ezt viszont a környék egerei, pocokjai nem mondhatják el. A kémény lakója gondoskodik arról, hogy ebbe a házba egér ne jusson be. Az elmúlt 25 évben se a házban se a pincéjében egér nem járt. Na jó, a baglyon kívül a számtalan róka is tesz a dolog érdekében, de így együtt jó csapatot alkottak.

Nemzedékről-nemzedékre

Bár több nemzedék pihent ebben a kéményben, szinte mindegyik hasonló ciklus alapján jött, ment, tűnt el, vagy vagy bukkant fel ismét. A tojók minden év februárjának közepén elmennek, keresnek egy odút, vagy fészkelésre alkalmas helyet, és gondoskodnak az új nemzedék világra jöttéről. Amikor a kis baglyok már önállóan is képesek mozogni, úgy pünkösd tájékán, az anyák visszajönnek, és olykor hozzák a fiatal utódokat is. A kémény átalakul mamahotellé, és ez gyakran több hétig, hónapig is eltarthat. A hímeknél a január – februári nászidőszak pár napos távollétet jelent, olykor elkóborolnak, de pár napos udvarlás után visszatérnek kipihenni a fáradalmaikat.

Most december elejét írunk,  így van még pár hónapunk megfigyelni, hogy ez csak átmeneti vendégség, vagy új tartós bérlő foglalta el a kozmai baglyosház kéményét.

Anya gyermekével – mamahotel a kéményben
PREV

Thury Levente emlékkiállítása a Műcsarnokban

NEXT

A Vértesre vonatkozó teljes klímavédelmi stratégia készül

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről