A Kotló-hegyi csata és Marjay Tamás hőstettei

Főoldal  |  Csákvár   |  A Kotló-hegyi csata és Marjay Tamás hőstettei

A Kotló-hegyi csata és Marjay Tamás hőstettei

Január második felében van a híres Kotló-hegyi csata évfordulója. Ebből az alkalomból Vérteskozmán és Csákváron is szerveznek megemlékezéseket, mi pedig azoknak, akik nem ismerik, összegyűjtöttük és összefoglaljuk a Kotló-hegyi csatáról található információkat.

A Magyar Királyi 1. Huszárhadosztály 1945. január 15. és március 18-a között heves harcokat vívott a Vértes-hegységben. A II. világháború magyarországi hadszínterén kevés olyan terepszakasz adódott, ahol a honvédség alakulatai huzamosabb ideig eredményes harcot folytattak a megszálló szovjet Vörös Hadsereg alakulatai ellen. Ilyen terepszakasznak számított a Vértes-hegység is, melynek területén az 1. Huszárhadosztály, mint az egyetlen magyar lovasseregtest, több mint két hónapig tartotta állásait a túlerőben lévő ellenséges csapatokkal szemben.

A Kotló-hegyi csata

A 4700 fős, 9 zászlóaljnyi erőt és 9 tábori tüzérüteget számláló hadosztály rövid csallóközi újjászervezését követően 1945. január 10-től kapott ismét hadműveleti feladatokat. A hegység területén folytatott harctevékenységeit többnyire a szovjet túlerő által visszaszorított, vagy az ellen támadó német kötelékek tehermentesítése céljából hajtotta végre. Először a Vértes nyugati részén foglalt el védőállást, majd a Székesfehérvár és a Balaton között végrehajtott sikeres német előretöréssel („Konrad 3” hadművelet) egy időben néhány eredményes ellencsapása folytán egy ideig ellenőrzése alá került a hegység keleti része is. Ezen utóbbi, sikeres haditettei nyomán vette birtokba Körtvélyes-, illetve Kőhányáspusztát is. E gyéren lakott kis települések elfoglalása az ellenség kemény ellenállása miatt javarészt közelharc árán történt. Szuronnyal, rohamkéssel és kézigránáttal kellett a szívósan védekező szovjet csapatokat lépésről lépésre visszaszorítani. Az 1. Huszárhadosztály arcvonala ezt követően a Vértes-hegység erdőségeiben nagy
kiterjedésben Gánt – Vérteskozma – Tatabánya vonalban húzódott, melyet a rendelkezésre álló elégtelen
erőivel és a magyar 23. gyaloghadosztály részeivel csak támpontszerűen tudott megszállni. Egy ízben Wack Géza tartalékos zászlós szakasza bravúros és meglepetésszerű felderítő vállalkozása során bejutott Csákvárra, s nagy zűrzavart okozott az ott elszállásolt szovjet csapatok körében. Mivel a hadosztály felmentő vállalkozásai rendre eredménytelennek bizonyultak, a Kotló-hegyen körülzárt csapatoknak meg kellett kísérelni visszafelé áttörni seregtestünk védőállásaiba. A kritikus helyzetet a dermesztő hideg is súlyosbította. A Vértes-hegység keleti részéről visszaszorultak, az alakulat azonban még február első felében is eredményes harcot folytatott a szovjet csapatok ellen. A szovjet Vörös Hadsereg 1945. március 18-i nagyarányú támadó hadművelete vetett véget a hegységben folytatott további ellenállásnak, s a hadosztály megmaradt állományával a Kisalföld irányába szorult ki az ország területéről.

Marjay Tamás

Egyike volt annak a 23 hősnek, akik megkapták a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet a második világháborúban. A hadnagy a hőslelkű, minden áron győzni akaró, meg nem alkuvó magyar honvéd huszártiszt példáját testesítette meg. Marjay Tamás huszár hadnagy a pápateszéri temetőben nyugszik.

Kivonat az 52. sz. hu. Ho. Pcs.-ból. 1945. március 1. 

Marjay Tamás 4. huszárezred állományába tartozó hivatásos hadnagy fegyverténye

„1945. évi január hó 20-30 között a Vértes-hegység visszafoglalásáért vívott harcokban bátorságával messze kimagasló módon kitűnt. A Kőhányás-puszta elleni támadásnál a legsúlyosabb ellenséges tüzérségi és gyalogsági nehézfegyverek összefogott gyilkos tüzében, mint szakaszparancsnok, szakasza élén sorozatosan megrohamozta a mélységben elhelyezkedett ellenséges támpontokat, míg áttörte az ellenség védelmi övét. Személyes példája magával ragadta szakaszát, sőt a mellette küzdő egységet is.

A Nagybükk elleni rohamnál egymaga két ellenséges nehézfegyverrel megerősített támpontot semmisített meg kézigránáttal, majd rátapadva a lendületes rohamtól megrendült ellenségre makacsul üldözte azt, úgyhogy az ellenség nehézfegyvereit hátrahagyva, rendezetlenül kényszerült visszavonulni. Szakasza elsőként ért fel a Kotló-hegyre, miközben négy, nehézfegyverrel megerősített támpontot küzdött le.

A Kotló-hegyen az ellenség bekerítette a 4/1. huszár osztályt. Marjay hadnagy két napon át, lőszerutánpótlás nélkül, étlen, szomjan, dermesztő hidegben és hóviharban rendületlenül kitartott szakaszával, és egymás után közelharcban verte vissza a nyomasztó túlerő meg-megújuló támadásait. A gyűrűből való kitörési parancsra szakasza élére állt és elkeseredett közelharcban áttörte a két nap folyamán kiépített orosz védelmi övet. Közben szilánkos combcsontlövéssel megsebesült, és az orosz védőállás mögött fekve maradt. A dermesztő hidegben keze-lába lefagyott. Ilyen állapotban, öt napon át étlen, szomjan, a nagy vérveszteségtől teljesen elgyengülten, hófúvásban, méteres hóban, hegyről-hegyre csúszott-kúszott Marjay hadnagy az orosz védőállásokon át, amíg saját csapataihoz visszatért.

A fagyás következményeként majdnem összes ujjainak ízét, és mindkét lábát térden alul csonkolni kellett. Marjay Tamás hadnagy a hőslelkű, minden áron győzni akaró, meg nem alkuvó magyar honvéd huszártiszt példáját testesítette meg.

Javasolt kitüntetés: Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érem. Messze kimagasló teljesítménye legyen követendő példa minden magyar huszár előtt!

E parancsomat az alárendelt alakulatok tisztjei és legénysége előtt oktatólagosan mielőbb, alkalmas időben ki kell hirdetni.

Schell Zoltán ezredes s.k.”

Lehner Judit, Marjay Tamás hadnagy lánya és Pálfalvi Márton, az unokája által őrzött relikviák. Fotó: Szebenyi István.

A parancsot lejegyezte: v.Győrffy-Villám András
Forrás: dr. Kakasy Gyula, és dr. Bohardt Attila kutatásai, 1998-99, Hadtörténeti Intézet

Még részletesebb leírás az akkori körülményekről és a csatáról és Dr. Szabó Péter tollából megtalálható a ProVértes oldalán.

Programajánló

A Kotló-hegyi csata évfordulójának alkalmából Vérteskozmán és Csákváron is szerveznek megemlékezéseket:

A csákvári megemlékezés január 28-án lesz 14 órakor, a RÉSZLETEI ITT olvashatóak.

Vérteskozmán, a Kaszap-kúti megemlékezés február 4-én lesz 10 órai kezdettel, RÉSZLETEI ITT olvashatóak.

PREV

Balczó András és Kaufer Tamás találkozása egy disznótoron

NEXT

Emlékezzünk közösen a hazáért elesett magyar katonákra!

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről