Élvezzük a fülemüle csodálatos hangját

Főoldal  |  Hírek   |  Élvezzük a fülemüle csodálatos hangját

Élvezzük a fülemüle csodálatos hangját

Minden év áprilisában, sőt inkább májusában az MME (Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) megszervezi a Madarak és fák napjával talán szoros összefüggésbe hozható Fülemülék éjszakája nevű rendezvényt. Az időpont nem véletlen, ugyanis az esemény nevét szolgáltató fülemüle Afrikai téli szállásáról hazaérkezvén április közepétől május végéig hallatja csodálatos, és rendkívül változatosnak mondható énekét az élőhelyéül szolgáló bokros árokpartok, temetők, dúsabb aljnövényzetű erdők, parkok és háborítatlannak nem minden esetben nevezhető kertek aljából. Ebben az időszakban madarunk éjszaka is hallatja művészi énekét, mely nem egyszer költőket, írókat, mi több, zeneszerzőket is megihletett. A fülemüle (Luscinia megarhynchos) ugyan még június végéig is énekelhet, teszi is ezt, de a kutatások bebizonyították, hogy a még hatodik hónapban is éneklő hímek többnyire azok, melyek abban a szezonban, sőt évben nem találtak párt maguknak. A költésben és a fiókanevelésben szerepet vállaló hímek ez időtájt már nem engedhetik maguknak, hogy énekre fecséreljék drága idejüket, mert az öt fiókás fészekalj felnevelése bizony mindkét szülőmadár jelenlétét és aktív közreműködését feltételezi és igényli.

A fülemüle

A fülemüle, sokak számára csalogány (szerény véleményem és madártani kutatásaim alapján a rokon nagy, más elnevezés értelmében fekete fülemüle nevezhető így), a Földkerekség egyik legszebb, lebilincselőbb hangú, ugyanakkor végtelenül egyszerű színezetű madara. Csodás tollköntösre nincs is igazán nagy szüksége, mert a sűrű aljnövényzetben, különösen akkor, amikor éjszaka énekel, egyáltalán nem venné nagy hasznát. Ezért őkelme nem a küllemével, sokkal inkább a hangjával, művészi énekével igyekszik levenni lábáról a párjául szolgáló tojókat, melyek rendszerint a hímek tavaszi érkezése után két héttel jelennek meg a költőhelyül szolgáló bokrosokban.

A fülemülék éjszakája

Az MME tehát ezen időszakra szervezi meg a Fülemülék éjszakája nevű rendezvénysorozatát, más és más időpontban, kis hazánk több pontján. Mely eseményre minden madarak iránt érdeklődőt nagy szeretettel várnak, függetlenül attól, hogy mennyire ismeri a szóban forgó tollasokat. MME szakemberek kíséretével sajátíthatják el az arra fogékonyak, ha csak egy rövidke időre is, a májusi erdőszélek énekeseinek előadásait. Természetesen ezeken az összejöveteleken nem csupán az ominózus fülemüleéneket lehet meghallgatni, hiszen ebben az időszakban lelkesen dalolnak a barát-, és kis poszáták, füzikék, hangosan kiáltja nevét a fészekparazita kakukk, a nádasok partján pedig fajukra igencsak jellemzően pirregnek a nádi tücsökmadarak, karicsolnak a nádirigók, koncertjükhöz pedig mesés aláfestést szolgáltatnak az unkák, tavi-, és kecskebékák, nem beszélve az andalítóan pirregő zöld varangyokról. És, hogy a rovarokról is ejtsünk néhány szót, mezei tücskök (Gryllus campestris) szinte mindenki által közismert ciripelése teszi fel az i betűre a képzeletbeli pontot, felejthetetlenné téve a legszebb hónap kora esti, sokszor azonban azonban éjszakába nyúló zenei kavalkádját.

Végezetül pedig két perc színtiszta fülemüle ének:

A hangfelvétel készítésének adatai:

Dátum: 2003.06.04.

Helyszín: Kenézlő (Tisza hullámtere, fűz-nyár ligeterdő)

A felvételt készítette: Nagy Károly

Éjszakai felvétel (kb. 23:50-kor készült)

Technikai paraméterek: a felvétel Marantz CP430N rip. magnetofon + Sennheiser ME-67 mikrofon + Rycote Softie eszközökkel készült.

Cserna Zoltán ifj.

PREV

Kivirágoztak a vérteskozmai táblák

NEXT

Gyermeknapi meghívó

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről