Fehér fagyöngy – a szív barátja

Főoldal  |  Gyógynövények   |  Fehér fagyöngy – a szív barátja

Fehér fagyöngy – a szív barátja

A fehér fagyöngy gyűjtése nem egyszerű, mégis megéri, mert ez az egyik leghatékonyabb vérnyomáscsökkentő gyógynövényünk. GYÓGYNÖVÉNYEINK – Poczik Ágnes rovata

Hogyan ismerhetjük fel?

A fehér fagyöngy (Viscum album) a fakínfélék családjába tartozó, fél élősködő, kétlaki, gömb alakú cserje. A fagyöngyféléknek több mint ezer faja ismert, hazánkban viszont csak két fajuk él, a sárga és a fehér fagyöngy. Gyógyhatása ezek közül csak a fehér fagyöngynek van, ezért nagyon fontos, hogy meg tudjuk őket különböztetni, ami szerencsére nem túl nehéz feladat. A fakon tölgyfán terem, termése sárga és lombhullató. Ezzel ellentétben a fehér fagyöngy más lombos fákon fordul elő (akác, nyár, hársfa, alma, körte), borsónyi méretű termése fehéres színű, sűrű ragadós nedvű bogyó. Örökzöld levelei keskenyek, oválisak, bőrszerűek és zöldessárgák.

Hogyan hat?

Rendkívül széles körű a felhasználása, de elsősorban vérnyomáscsökkentő hatásáról ismert, mi is arra használjuk.  A vérnyomást a koszorúerek tágításával csökkenti, valamint erősíti a szívet, és szabályozza a pulzusszámot. Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. A fehér fagyöngy a nőknek is segítségére lehet, hiszen vérkeringés szabályozó hatása csökkenti a menstruációs zavarokat és a változások éveiben fellépő panaszokat. Rákellenes hatásának köszönhetően daganatos megbetegedések ellen is használják injekció formájában.

Hogyan gyűjtsük?

A fehér fagyöngy rendkívül nehezen hozzáférhető, munkás feladat a begyűjtése. Mi állítható ágvágó segítségével gyűjtjük. Begyűjtés után átnézzük, és az 5 mm-nél nem vastagabb fiatal ágait és leveleit tesszük el.  Nagyon fontos, hogy az ágvégeket a bogyóktól tisztítsuk meg!

A bogyóktól megtisztított ágvégeket vágás után szárítjuk. Fás részek is találhatók benne, tehát igen lassan szárad, ezért szellős, száraz helyen tároljuk.

A legnagyobb gyógyhatása a nyárfán élősködő fagyöngynek van, de a lucfenyőn, erdei fenyőn és a gyümölcsfákon is jó gyógyhatású fagyöngy tenyészik. Mivel mi kifejezetten vérnyomásproblémára gyűjtjük, így a galagonya bokrokon található fehér fagyöngyöt keressük, hiszen az innen gyűjtött gyógynövény még hatékonyabb vérnyomáscsökkentő.

Ha fagyöngygyűjtésre adjuk a fejünket, viszonylag nagy időintervallum áll rendelkezésünkre, hiszen ősztől tavaszig, a gazdafák lombfakadásáig gyűjthetőek.

Hogyan használjuk?

A fagyöngyből soha ne készítsünk forró teát, hiszen a fagyöngy azon kevés gyógynövények közé tartozik, amikből áztatással nyerjük ki a hatóanyagokat! Egy teáskanál (1,5-2 g) fagyöngy leveles hajtást 2,5 dl mészmentes hideg vízben 2 órát vagy egy egész estét áztatunk, majd leszűrjük. Hidegen vagy langyosra melegítve fogyasztjuk, ízesítés nélkül, napközben bármikor. Magas vérnyomásra, érelmeszesedésre napi egy csészével érdemes fogyasztani a fagyöngy teáját. Szívbetegeknek, ingadozó vérnyomásra hetente 2-3, megelőzésként havonta 2-3 csésze is elegendő.

Hogyan hat a fagyöngy még a szívre?

A fagyöngy az egyik legrégebben ismert gyógynövényünk. A kelták szent növényként tisztelték, a germánok hite szerint a harcosokat sebezhetetlenné tette, az angolszász hagyományok pedig úgy tartják, hogy a fagyöngy alatt összetalálkozó embereknek meg kell csókolniuk egymást. A fagyöngy tehát nem csak gyógynövényként hat a szívre, hanem egyben az örök szerelemmel is kecsegtet minket. Erről ide kattintva olvashatunk.

FIGYELMEZTETÉS

A fagyöngylevél összetevőinek, főleg a viszkotoxinok és a lekinek, mérgező hatását kimutatták. A bogyók is tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat, ezért fogyasszuk mértékkel vagy konzultáljunk orvosunkkal, gyógyszerésszel.

Kép és szöveg: Poczik Ágnes

PREV

Áram nélkül Vérteskozma és nagy viharkárok a környéken

NEXT

-14 fokra és napsütésre ébredt Kozma

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről