Közlekedési szabályok lakó-pihenő övezetben

Főoldal  |  Hírek   |  Közlekedési szabályok lakó-pihenő övezetben

Közlekedési szabályok lakó-pihenő övezetben

Vérteskozmán továbbra is hússzal lehet haladni, és parkolni is csak a kijelölt helyen engedélyezett. Vérteskozmai KRESZ-kisokos.

A napokban történt mókus baleset, a márciusi és a tavaly decemberi őz gázolás kapcsán megint előtérbe került a mindenkit érintő probléma, hogy a falu rosszul járt, miután leszerelték a sebességkorlátozó- és behajtani tilos táblákat. 

De nem! Van egy tábla, amely mindent helyettesít, tábla, amely korlátozza a sebességet és a parkolást is az út szélén.

Ideje tisztázni, hogy pontosan mit is takar a lakó-pihenő övezetet jelző tábla, mert sokan nincsenek vele tisztában. Az alábbi kép remekül illusztrálja, a KRESZ pedig világosan kimondja, hogyan kell közlekednünk járművel az ilyen helyeken.

Azért, hogy mindenki tisztában legyen a falu elején elhelyezett tábla jelentésével, a Vezess.hu oldal össze szedte, hogy mit jelent a lakó-pihenő övezet tábla, mert úgy látszik, a jelenség már mást is foglalkoztat. 

Közlekedés lakó-pihenő övezetben

Lakó-pihenő övezetbe csak a következő járművek hajthatnak be:

– kerékpár,

– az ott lakókat vagy az oda látogatókat szállító személygépkocsi, a személygépkocsi kivételével a legfeljebb 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, a betegszállító gépjármű, motorkerékpár, a motoros tricikli és ezekhez kapcsolt pótkocsi, segédmotoros kerékpár, állati erővel vont jármű és kézikocsi, a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű, továbbá az oda áruszállítást végző legfeljebb 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsi,

– az ott lakók és oda költözők költöztetését végző tehergépkocsi,

–  az oda látogatókat szállító autóbusz,

– az oda építő- és tüzelőanyagot szállító tehergépkocsi és hozzákapcsolt pótkocsi,

– az út és közmű építésére vagy fenntartására, köztisztasági, rendvédelmi, betegszállítási, közegészségügyi feladat, illetőleg postai gyűjtő- és kézbesítő szolgálat ellátására szolgáló jármű, ha ez feladata ellátása érdekében elkerülhetetlen,

– a mozgáskorlátozott személy által vezetett vagy az őt szállító jármű és annak vezetője.

A lakó-pihenő övezetben járművel legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.

A lakó-pihenő övezetben a vezetőnek fokozottan ügyelnie kell a gyalogosok (különösen a gyermekek) és a kerékpárosok biztonságára. 

Ha az úton járda nincs, a gyalogosok az utat teljes szélességében használhatják, a járművek forgalmát azonban szükségtelenül nem akadályozhatják,

járművel várakozni csak az erre kijelölt területen szabad.

A Kölcsey Televízió riportja

Végezetül a Kölcsey Televízió riportja, amelyben kiderül, hogy akár 50 ezer forintos helyszíni bírságot is kaphat, aki áthajt a lakó-pihenő övezeten. A KRESZ szabályai szerint ugyanis oda csak az ott lakók vagy az ott lakókat oda szállítók hajthatnak be. Érdemes a sebességkorlátozásra is figyelni, arra vonatkozólag is szankciókra számíthatnak a szabálytalankodók.

PREV

Fagyot hozott az ősz eddigi leghidegebb éjszakája

NEXT

Kokas László is szórakoztatta a gánti szépkorúakat

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről