Madaraink, azaz Magyarország, a Vértes és Kozma madarai egy katalógusban

Főoldal  |  Alapítvány   |  Madaraink, azaz Magyarország, a Vértes és Kozma madarai egy katalógusban

Madaraink, azaz Magyarország, a Vértes és Kozma madarai egy katalógusban

Készítettünk egy oldalt, ahol felsorakozik minden Magyarországon észlelt madár, térképpel, fotóval és hanggal!

Ezen a héten vagyunk egy évesek, ezért, hogy megünnepeljük az évfordulót, a következő napokban jelentkezünk újdonságokkal és érdekes tartalommal.

Ezek közé tartozik a MADARAINK oldal, ahol katalogizáltuk mind a 366 madarat, amely Magyarországon természetes módon fordul elő. A ProVértes madár szakértőinek közreműködésével ezt a kínálatot szűkítettük, így a fejlécben található gombok segítségével szűrni lehet a listát a Vértesi Natúrparkban észlelt madarakra, méghozzá külön az itt fészkelőkre, külön a vonulókra. További négy gomb pedig az élőhely szerint listázza a madarakat, de lehet kezdő betű szerint is szűrni a találatokat.

Vérteskozmára, és az itt élő madarakra nehéz szűrőt alkalmazni, így az erdei élőhely a mérvadó, de egy-egy lakott területi madár is megfordul a faluban.

Az adatok forrása a Magyarország madáratlasza című kiadvány, amelyet az Agrárminisztérium és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adott ki 2021-ben, illetve az MME weboldala. Ezeket kiegészítettük Google-képtalálatokkal, egyes esetekben vándorlás térképpel és ami a legérdekesebb, minden fajhoz hang is társul.

Hanggal!

Vérteskozmán, a tornácon ülve, gyakran hallunk különböző madárcsicsergést, amit nem minden esetben tudunk beazonosítani. Ilyenkor a Madaraink oldalon be lehet azonosítani azt, de ami még érdekesebb, a folyamat fordítva is működhet. Mobilunkat a kezünkbe tartva, a hang folyamatos lejátszásával a kertünkbe csalogathatunk egy kis szomszédot, persze, ha egyáltalán ott jár a környéken. 

Volt, aki tesztelte az oldalt a próbaidőszak alatt, tőlük azt hallottuk, hogy kiváló játékszer is a gyűjtemény, ugyanis a gyerekekkel játszottak hang-felismerősdit, hang-utánozósdit és felsorolási versenyt is, azaz játszva tágították ismereteiket, ahogyan a gyerekek, úgy a felnőttek is.

Vándorlási térkép

Minden egyes madárnál az EuroBirdPortal feliratra kattintva, ahol elérhető az adat, látványos animáció indul el, amely során követhető, hogy egy adott faj, merre vándorolt Európában.

Példának, a napokban a környékünkre érkező nyári lúd, az elmúlt 52 heti vándorlása itt látható.

verteskozma.hu/madaraink

A Madaraink katalógust a ProVértes Közalapítvánnyal együttműködve készítette a Vértes Kozma Alapítvány, és elérhető a weboldalunk fejlécében, mobilon a menűpontok közt, illetve a fenti alcímre kattintva.

…és még valami!

Nem tudtuk eldönteni, hogy milyen kép, és azon belül, melyik madár kerüljön a katalógus nyitóképre, ezért segítségül hívtuk a mesterséges intelligenciát. A pár megadott kulcsszó alapján szoftver készített nekünk egy festményszerű, de teljesen kitalált képet. Tehát:

Borítókép: Dall-E  2: “Oil painting on green background with many birds”

A Madaraink oldalon szereplő illusztrációk Kókay Szabolcs alkotásai.

PREV

Vérteskozmán nincs víz

NEXT

Átadták a Gántot Csákvárral összekötő utat

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről