Művészi természetfotók fesztiválja a Vértes településein

Főoldal  |  Alapítvány   |  Művészi természetfotók fesztiválja a Vértes településein

Művészi természetfotók fesztiválja a Vértes településein

Pénteken megnyílt a FotoKozma, nemzetközi fotófesztivál a Vértes tíz településén, 13 helyszínen, mi pedig szemléztünk a sajtóból.

A FotoKozma nemzetközi kültéri fotófesztivál a Vértesben művészi természetfotókat vonultat föl tíz településen, 13 kiállításon. A Vértes Kozma Alapítvány szervezésében, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szakmai partnerségével zajló kiállítássorozat szeptember 17. és október 9. között látható, és tanúja lehetünk annak is, hogyan vonul be a természetfotó a fotóművészetbe.

FEOL.HU

A FotoKozma egy olyan nemzetközi kültéri fotófesztivál, amelyet külföldi példák mintájára Radisics Milán fotós, a Természetfotós Szövetség korábbi elnöke álmodott meg. A – divatos szóval élve – projekt középpontjában az ember és a természet kapcsolata áll, vagyis erős a természetvédelmi jellege a kiállításokon helyet kapott fotóknak. A megnyitón azt is megtudtuk, hogy a környezet tudatosság és a vizuális kultúrának építése, és elsősorban a Vértes környékének megóvása a cél. Tavaly még csak két helyszínen – Vérteskozmán és Kőhányáson – négy kiállítást hoztak össze, ám jövőre szeretnék, ha a több, mint huszat is elérné a szabadtéri tárlatok száma. Idén tizenkét kiállítás nyílt meg a régióban, a tizenharmadik pedig a fővárosban kapott helyet.

Horvath Esther – Nők a sarkvidék kutatásában

A gyönyörű fotókon a természet, az állatvilág jelenik meg különböző aspektusokból: vannak madárfotók, légi-, és makrofelvételek, tájéképek és néhány riport jellegű kép is visszaköszön. A természetfotók ma már nem csak a körülöttünk lévő szépség bemutatásáról szólnak, de sok esetben – akárcsak a szociofotók – többlet üzenetet tartalmaznak.

MAGYAR NEMZET

A természetfotózás az alkalmazott fotó és a fotóművészet útkereszteződésében helyezkedik el. Utóbbiban a perifériáról a centrum felé tart, hiszen tartalmi és képi megalkotottságban is egyre összetettebb, és a feladata is sokrétűbb. A természetfotó ma már nem csak dokumentarista és szórakoztató szerepet tölt be. 

Ahogy nyilvánvalóvá válik ember és természet kölcsönös sérülékenysége, úgy a természetfotók egyre inkább műalkotásként segítenek feltárni ezt a sokrétű viszonyt. A képi megalkotottság pedig nem csak ennek szolgálatában és a technikai eszközök fejlődése miatt válik összetettebbé. A természetfotózás természetéből adódik az, hogy mind a precíz figuralitás, mind az absztrakt képalkotás része az eszköztárnak, melyeket az új művészi célok és küldetések fényében egyre alkotóbb jelleggel lehet használni.

Rahmé Nikola Óriási apróságok című sorozatának egy fotója

Rahmé Nikola is a rejtőzködő természetet hozza közelebb rovarportréival. Az ország legismertebb rovarfotósa szupermakro fotóit állítja ki a Vérteskozmai bekötő úton. Annak idején, mivel fotó szakra nem vették fel, ötvös szakképzettséget szerzett, mégis a rovarok szenvedélyes felkutatója és fotósa lett.
Esther Horvath Nők a sarkvidéki kutatásban című, folyamatban lévő projektjét mutatja be Csákváron. Az antropológiai jellegű fotók a Norvégia legészakibb szigetcsoportján található Ny-Alesund kutatófalu női tudósait örökítik meg. A fotók vizuális jegyeit meghatározza az, hogy a sarkvidéki, fél éves éjszaka alatt készültek, mesterséges megvilágítással. Az uralkodó formavilágot a kemény, sarkvidéki helyszínek sajátos tárgyai, például a meteorológiai léggömb határozzák meg, ez kölcsönöz szürreális atmoszférát a képeknek.

Sergey Gorshkov kameracsapdával készült képeinek egyike


Sergey Gorshkov a távoli Kelet-Oroszországba kalauzol minket, a szibériai tigrist és párducot csalta kameracsapdába. Fülöp Bálint csákberényi kiállításán olyan képeket láthatunk, melyek a legklasszikusabb természetfotóhoz vezetnek vissza: a fotós a hazai állatfajokkal szerzett élményeit osztja meg. Radisics Milán Lábnyomunk című sorozatából a Bányák fejezetét mutatja be Oroszlányban. A sorozat jól példázza, miképpen sokrétű a kortárs természetfotó. A bányák, külszíni kifejtők, kőbányák és zagytározók légi felvételei, a távolságtartás és a kompozíció absztrakttá teszi a képeket, melyek egyidejűleg konkrét figyelemfelhívásként is értelmezhetők: ezek a bolygónk sebei. Bicskén ennek a sorozatnak másik fejezete, a Vértes és környéke látható. A Kozma39 galériában pedig Roxyról, a félig szelíd rókáról szóló újabb sorozata kap helyet.
Domagoj Burilovic ugyancsak érdeklődik a földfelszín mesterséges megváltoztatása iránt, ő realistább módon láttatja, de készített már sorozatot talált dokumentumok fotómontázsából is. A FotoKozmára a kiállításra a helyszínhez, Vérteskozmához illő módon a Dorf című sorozatát hozza, mely egy elnéptelenedett sváb falu házait örökíti meg, ahogy visszaveszi őket a természet. Vérteskozmával ez, hajszál híján ugyan, de nem történt meg, sok magyar faluval azonban igen.
Haarberg Orsolya európai őserdők fotóit állítja ki, a képek a megörökítés és a figyelemfelhívás eszközei. 

Egy fotó Horváth Tibor Röpképek sorozatából

Horváth Tibor Röpképek sorozatában a technikát használja fel ahhoz, hogy szemmel nem látható testhelyzetekben mutassa meg a madarakat.
Csákvárra  a sepsiszentgyörgyi TransNatura fotóklub Erdély élővilágát hozza el. 
Budapesten a FotoKozma a  Magyar Nemzeti Múzeumban szeptember 22-én nyíló Lábnyomunk kiállítással Radisics Milán képviselteti magát.

INDEX.HU

Tavaly még félve kérdeztük, hogy sikerül-e bekötni a vidéket is a magyar fotográfia vérkeringésébe, a FotoKozma idén megadta a választ.

Radisics Milán természetfotós 2021-ben indította útjára a FotoKozma kezdeményezést, melyet a a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ rögtön felkarolt. Tavaly Vérteskozmán, az alkotó házában nézhettük meg Radisics Vértest megörökítő drónfotóit, Vérteskozma egyetlen utcáján pedig Roxyhoz, az urbanizálódó rókához kerülhettünk közelebb.

Idén kilenc településen tizenhárom kiállítással nyitott az immár nemzetközivé vált FotoKozma. A kezdeményezésnek olyan természetfotósokat is sikerült megnyernie, mint Haarberg Orsolya, Esther Horvath, Domagoj Borilovic vagy Sergey Gorskov.

A kiállítások a vértesi régióban, Csákváron, Csákberényben, Vértesbogláron, Bicskén, Kőhányáson, Vérteskozmán, Oroszlánynál Majkpusztán, Tatabányán a Vérteserdő Zrt. Központjában és az Agostyáni Arborétumban láthatóak 2022. október 9-ig. A fesztivál része a budapesti Lábnyomunk kiállítás is, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban nyílik szeptember 22-én mint a World Press Photo kísérőkiállítása.

A Nagyképen a 13 kiállítás anyagából válogattunk. KÉPGALÉRIA

A FOTOKOZMA TÁMOGATÓI:


A kiállításról részletes tájékoztatás itt található.

PREV

Megújult a Kaszap-kúti parkoló - szépül Vérteskozma környéke

NEXT

Roxy beköltözik a Magyar Nemzeti Múzeumba!

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről