Kőbe vésték Vérteskozma nevét az Összetartozás Emlékhelyén

Főoldal  |  Hírek   |  Kőbe vésték Vérteskozma nevét az Összetartozás Emlékhelyén

Kőbe vésték Vérteskozma nevét az Összetartozás Emlékhelyén

Az Országház előterében, az Alkotmány utca torkolatában készült el az Összetartozás Emlékhelye a Trianoni békediktátum 100. évfordulójára. A kortárs építészeti és tájépítészeti eszközökkel kialakított emlékmű egy száz méter hosszú, a Kossuth tér felől lejtő négy méter széles sétány, amelynek két oldalfalára a történelmi Magyar Királyság 1913. évi összeírás szerinti 12.485 településnevét vésték. 

Minden egyes név egy-egy különálló gránittéglán jelenik meg, a három különböző téglaméret a település – az 1913-as, Trianon előtti utolsó statisztikai összeírás szerinti – lélekszámát tükrözi. A településméret efféle megjelenítésén túl semmilyen egyéb különbségtétel nem történik: határon inneni és túli, magyar többségű vagy magyar lakosság nélküli települések egyformán, összekeverve, véletlenszerű elrendezésben lelhetők fel.

Mivel 1913-ban Vérteskozma önálló település volt, így szerepel az emlékhelyen felvésett településnevek közt.

A sétányon lefele haladva, a jobb oldali falon található a kis zsákfalu neve, Versec felett és Dömsöd-től jobbra.

Vérteskozma, mint önálló települések egyike, fel van vésve a történelmi Magyarország 12 485 település nevei közé a budapesti Országház közelében található Összetartozás Emlékhelyen.

Várgesztes 1914. júliusában Pusztagesztes néven vált ki Vértessomló kötelékéből a belügyminiszter 117.605/IV. a. sz rendelete alapján, így csak 1917-ben lett Várgesztes a település neve. Ezért az emlékhelyen szereplő Gesztes felirat a ma Szlovákiához tartozó, Rimaszombattól, Rimavská Sobota, 15 kilométerre, északkeletre fekvő Gesztes, szlovákul: Hostišovce, községre vonatkozik.

Gesztes, azaz a szlovák Hustisovice, fel van vésve a történelmi Magyarország 12 485 település nevei közé a budapesti Országház közelében található Összetartozás Emlékhelyen.
Éjjeli látkép a 7 részre szakadt, bevallottan a szomszédos államokat – utódállamokat – szimbolizáló gránittömbökről, amelyek a lángot, azaz a „megmaradt” Magyarországot veszik körül.. 

Ha az Emlékhely látogatói szeretnének megkeresni egy települést a falakon, abban az oeh.hu honlapján elhelyezett kereső segít.

Forrás: Gesztes.hu és parlament.hu

PREV

Vérteskozmai falunapi ünnepség - 2011

NEXT

Halottak napi megemlékezés Vérteskozmán - 2020

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről