Ilyen a Korongvadász Világbajnokság – helyszíni beszámoló

Főoldal  |  Hírek   |  Csákvár   |  Ilyen a Korongvadász Világbajnokság – helyszíni beszámoló

Ilyen a Korongvadász Világbajnokság – helyszíni beszámoló

Tok, tok… tok-tok… Hallani távolból a lövések tompa hangját, amely megtöri a vérteskozmai csendet, ugyanis községünkben, Gánton zajlik a 45. Korongvadász Világbajnokság a Vérteserdő Zrt. szervezésében, ezért kimentünk a helyszínre, és fényképezőgéppel vadásztunk a korongokra, a megörökítendő hangulatokra.

Az alábbiakban egy kis beszámoló következik az eseményről, hogy közelebb hozzuk ezt a sportágat azoknak is, akik távolabb állnak ettől a sporttól, vagy a 38 fokos nyári melegben más programot választottak.

A tábor

Az esemény tábora, központi helye a Gánt előtti nagy legelőn, az úgynevezett Réti-földeken van. Ott található egy hatalmas parkoló, amelyen akár 1000 autó is helyet talál, a két nagy központi sátor, a szervezők konténerei, sok szponzor sátor és több mozgó műhely. Itt találkoznak a versenyzők, a szervezők és minden kisegítő, és csillagszerűen innen szállítják őket a 8 versenypályára. A családtagok addig barátkoznak egymással, vagy kirándulnak a környéken. A tábor a versenyek után életre kel, elindulnak a vadász mesék, a szerelők meg dolgoznak a fegyverek szervizelésén. 

A pályák

Gánt körül nyolc pálya van, és mindegyiken 4 lőállás, amelyek előtt egy 40 x 25 méteres terület, ahová kilövik az A, B, C és D helyekről a korongokat. Amikor a versenyző készen áll és jelet ad a bírónak, az megnyomja a távirányítót, érkezik a korong, amelyet mindenki figyel. Két sörétes golyó áll rendelkezésre minden korongra, amelyet nagy valószínűséggel el is találnak, hiszen nagyon jó szemű és gyakorlott lövészek a versenyzők.

A pályák nagyon változatosak, és próbára teszik a versenyzőket, Van, ahol negatív szögben kell lőni, azaz a láb szint alá, egyes helyeken a korongot toronyszerűen lövik ki, így magasba kell célozni. Néhol a korong távolodik, néhol pedig lefelé repül. Minden célpontra két lövés van, ezért hallani távolból a tok-tok, hangot, ami az egymás utáni lövések következménye. A legizgalmasabb pedig, amikor két korongot lőnek ki egyszerre, így a célzónak csak 1-1 lövés adódik.

A versenyzők hatos csoportokban, pályáról pályára haladnak, így a négy versenynap alatt -a golfhoz hasonlóan- körbe járnak minden egyes lőálláson, és az egész bajnokság során összesen 200 korongot kapnak. A matek pedig egyszerű, aki a legtöbbet találja el, az lesz a bajnok.

Tamás Jéri az egyik pályatervező ismerteti a Kriegenhoff pályát:

Sok önkéntes

A magas szinten való megvalósítás rengeteg munkát igényelt. Az erdészet munkatársai már hetek óta dolgoznak a részleteken, és a verseny napokon is végig kint vannak, hajnaltól késő estig. Rajtuk kívül sok önkéntes is beszállt a szervezésbe. A Had-és Kultúrtörténeti Egyesület hat tagja vállalt sofőr-szolgálatot, Vérteskozmáról Bertalan Zsolt is hozzájuk hasonlóan kamatoztatja a rally-s múltját, így minibusszal szállítja a versenyzőket a Gánt körüli pályákra. A nagy hőség jelentősen nehezíti mindannyiuk munkáját. Mi, a Verteskozma.hu, azzal járulunk az esemény sikeréhez, hogy tudósításainkkal több ezer emberhez eljuttatjuk az esemény híreit, hangulatait.

Képgaléria

A verseny vasárnap, július 16.-án zárult a díjátadóval. Az eredmények itt megtekinthetőek.

Wiki-okos

A koronglövészet a sportlövészet része, több mint 100 éves múltra visszatekintő sportág. Használatos még az agyaggalamb-lövészet kifejezés is, aminek valóságalapja, hogy a sportág hajnalán élő galambokra is történt lövészet. Ma már ezt meghagyják a sportvadászok részére. A koronglövészet gyakorlatilag 2 csövű, leginkább egymás alatt elhelyezkedő, úgynevezett ‘bock’ elrendezésű, 12-es kalibernél nem nagyobb sörétes fegyverrel történik. (elvileg használható egycsövű, akár félautomata fegyver is, és kisebb kaliber, de nem jellemző) A lőszer mérete is szabályozott, hossza kinyílt állapotban 70 mm, és a konkrét versenyágtól függően maximum 28 gramm tömegű és 2,5 mm átmérőjű söréttel történhet (korongvadászat, vadász-skeet). Trap és skeet esetén a tömeg 24,5 gramm lehet. A szabvány (olimpiai) korong méretei: 100-105 gramm tömeg, 11 cm átmérő és 25-28 mm magasság. A korongvadászat során használt egyéb korongok ettől eltérhetnek, mind átmérőben, mind magasságban és ennek megfelelően súlyban is. A korongok alapszínei a felsőrész esetén narancssárga, az alsó rész pedig fekete, anyaga speciális agyag-műanyag keverék (már léteznek teljesen környezetbarát kivitelek is). Az ideális alapanyag kiválasztásakor a cél az, hogy a dobással járó erőhatás ne tegyen benne kárt, de a lövés során már akár egy szem söréttől eltörjön (szemmel látható darab váljon le belőle), ugyanis ez jelenti az érvényes találatot.

PREV

Bemutatták Hasenfratz Franci életútjáról szóló magyar kiadású könyvet

NEXT

Cigányok rablótámadása Vérteskozma ellen

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről