Ma van a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja

Főoldal  |  Hírek   |  Gánt   |  Ma van a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja

Ma van a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja

A magyarországi németek elhurcolásának emléknapja hivatalos magyar állami emléknap, melynek létesítéséről 2012-ben hozott határozatot az Országgyűlés. Az emléknap dátuma január 19, utalva arra, hogy 1946-ban ezen a napon kezdődött meg a magyarországi németek szervezett elűzetése, az otthonaikból kényszerrel nyugatra telepítendő első budaörsi lakosokat szállító vonatszerelvény elindításával.

A gánti és a vérteskozmai lakosokat május közepén toloncolták ki az országból, erre az eseményre Vérteskozmán emlékeztet a tavaly harminc éves kitelepítési emlékmű és a kitelepítési emlékkő, amely szerint 318 kozmai lakó volt kénytelen elbúcsúzni a falutól 1946 május 18-án.

Budaörsi németek kiköltöztetése

Ebből az alkalomból, Szebenyi István a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület vezetője a mai Facebook -posztjában így kommentálja a szomorú és tragikus folyamatokat, amelyek akkoriban zajlottak a háború utáni Magyarországon:

„1945 után az új „demokratikus” kormány első intézkedései között szerepelt az ún. háborús bűnösök megbüntetése. Igen hamar elkészült a főbűnösökről készített lista is. Majd elindult egy esztelen megtorlás az egykori „nyilas, fasiszta, keretlegények” ellen, aki valójában bárki lehetett, akire rányomták ezt a bélyeget. A Volksbund tagjai, és a Waffen-SS-be besorozott német nemzetiségűek automatikusan háborús bűnösöknek számítottak. Megkezdődött a hazai németek (svábok) tömeges kitelepítése, legalább 185 000 fő német nemzetiségi kisebbséghez tartozó honfitársunkat megfosztják állampolgárságuktól, valamint ingó és ingatlan vagyonától. Bár demokratikus változásokat ígérnek, hamar megszűntetik, felszámolják a demokratikus intézményrendszert, B listáznak, kuláklistákat állítanak, felszámolják a magángazdaságokat, elkezdődnek a kitelepítések. A politikailag veszélyesnek minősülő rétegek javait elkobozzák, és „kényszerlakhelyre” történő áttelepítésüket rendelik el. Százezreket pedig örök némaságra ítéltek, soha senkinek nem akartak többé mesélni az átélt szörnyűségekről.”

PREV

Így legelnek az őzek egy vérteskozmai kertben

NEXT

Vérteskozma lemaradt a legapróbb, de legdrágább falvak listájáról

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről