Virágzik a tavaszi kankalin és összegyűjtöttünk pár érdekes infót róla!

Főoldal  |  Hírek   |  Virágzik a tavaszi kankalin és összegyűjtöttünk pár érdekes infót róla!

Virágzik a tavaszi kankalin és összegyűjtöttünk pár érdekes infót róla!

Vérteskozma környékén is sorakoznak a színpompás primula mezők, ezért összegyűjtöttünk pár érdekességet és kankalin felmérésre invitáljuk a kozmaiakat.

A kankalin Primula a kankalinfélék családjának 400–500 fajt tartalmazó nemzetsége. Alacsony növésű, lágy szárú növények tartoznak ide, melyek közül többet dísznövényként is termesztenek. Őshonos az északi félgömb mérsékelt éghajlatú részein, de felfedezhető Etiópiában, Indonéziában és Dél-Amerikában. Az egyéves fajok jellemzően tavasszal virágoznak; a nemzetség neve, Primula a latin primus nőnemű kicsinyítő képzős alakja, arra utalva, hogy tavasszal az elsők között nyílnak virágaik.

A kankalin egy évelő növény, amely szárának magassága ritkán haladja meg a 25 cm-t, a kankalin gyökérzete rostos, a ráncos levelek tojásdad-hosszúkás alakúak, krenát szélekkel. A sárga virágok átmérője kb. 2 cm, minden virág torkában narancssárga folt található. Gyűjtött virágok kecses esernyő alakú virágzatban. A kankalin áprilisban és májusban virágzik körülbelül 40 napig. 

Érdekességek

Vérteskozma környékén is sorakoznak a színpompás primula mezők, ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány olyan információt, amit csak kevesen tudnak a kankalinról.

A legenda szerint úgy keletkezett, hogy szent Péter leejtette a mennyország kulcsát, s az gyökeret verve kankalinná változott. A virágzata ugyanis egy kulcscsomóra emlékeztet, és mint vallásos szimbólum a mennyek kapujának kulcsát jelképezi. A német neve: kulcsvirág. De sok másik neve is van a világ különböző tájain: Tavaszi kankalin, Szent Péter kulcsa, Szentgyörgyike, Isten kulcsa, Égikincs, Kásavirág.

A kankalin ősi varázsnövény volt, majd Mária-szimbólum lett.

Íme egy kankalin akrosztichon, azaz olyan költemény, melyben a versszakok (esetleg a sorok) kezdőbetűi összeolvasva egy nevet vagy valami mondást tesznek ki.

Gősi Vali: A KANKALIN-legenda

K ulcs a mennyországhoz

A z „égi-kincs”- virág,

N apfényes tavasz-hír:

K is szentgyörgy-virág.

A ranysárga, bordó, sárga, kék, fehér,

L ila színek kavalkádja – végtelen remény!

I gazi csoda vagy, kis varázsnövény, ki

N appal, éjjel gyógyír, s szép álmot ígér.

A kankalin hasznos tulajdonságai

A bájos virágú kankalin légi részét régóta használják a népi gyógyászatban. Ez a növény nagy mennyiségben tartalmaz fenol-glikozidokat és szaponinokat. A növény minden része aszkorbinsavat tartalmaz, amely az emberi test számára pótolhatatlan. Ezenkívül a karotin megtalálható a kankalin gyökereiben és leveleiben.

Egy ilyen csodálatos növény, mint a kankalin, izzasztó, vízhajtó, köptető és tonizáló hatással büszkélkedhet. Ez a vitaminnövény segít a mellékvese működésének javításában, és normalizálja a gyomornedv szekréciójának folyamatát is. 

A magas C-vitamin-tartalom miatt a kankalint saláták formájában is használják. Ezzel együtt szárított, nyers növényeket írnak elő influenza, akut légúti fertőzések, mandulagyulladás, pollinosis, hörghurut és rhinosinusitis esetén. Ennek a gyógynövénynek enyhe hipnotikus és nyugtató hatása van, valamint neurózisok és migrének esetén is hatékony.

A népszerű kankalinolaj segít helyreállítani az immunitást, hatékony menopauzában és fájdalmas időszakokban. Egy ilyen gyógymód tökéletesen küzd a nők és a férfiak dyshormonális állapotai ellen, növelve a nemi hormonok szintjét. 

A mindenki által elvégezhető kanlakinfelmérésről pedig ebben a cikkben írunk részletesen.

PREV

Ilyen a húsvét a kozmai rókáéknál

NEXT

Vegyünk részt a tavaszi kankalin nemzetközi felmérésben!

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről