Fűnyírásmentes május – mozgalom indult el Európában

Főoldal  |  Hírek   |  Fűnyírásmentes május – mozgalom indult el Európában

Fűnyírásmentes május – mozgalom indult el Európában

Kezd kimenni a divatból a mindenheti fűnyírás és a vonalzóval való pázsitgondozás.

Az Egyesült Államokban 40 millió hektárnyi, azaz az ország 2%-os földterületet fed le a pázsit, így ez a legnagyobb öntözött növény, amelyet termesztenek Amerikában. A pázsitot nyírják, gereblyézik, trágyázzák, gyomlálják, vegyszeresen kezelik és öntözik – ezzel időt, pénzt és egyéb erőforrásokat használnak fel a gondozására. Mindez a tulajdonos elégedettségét, és a gondozott kert látszatát hivatott növelni, ugyan akkor a lenyírt pázsit kevés hasznot hoz a vadon élő állatok számára, sőt gyakran káros is. A füves pázsitokon hiányoznak a virágforrások, a méhek élőhelyei és gyakran olyan növényvédő szerekkel vannak kezelve, amelyek károsítják nem csak a méheket, hanem más állatkákat is .

Amikor az élőhelyek eltűnése fogalom kerül előtérbe, egyből elképzeljük a buldózereket, ahogy tarolják az Amazon-erdőt. Ez az emberi léptékből alakított kép, de a bogarak szemszögéből a gondosan kezelt pázsit pontosan ugyan így néz ki.

Jelenet a Bogarak élete című filmből

Miért kell tavasszal ritkábban nyírni?

A vegetációs időszak kezdete kritikus időszak az éhes, újonnan kikelt őshonos méhek számára. A virágforrásokat ilyenkor nehéz megtalálni, különösen városi és külvárosi tájakon. Ha pedig hagyjuk, hogy a fű hosszabb ideig nőjön, és virágozni kezdenek a talajmenti növények, a pázsit nektárt és virágport biztosíthat a méhszomszédaink és apró kis barátai számára, ami biztosítja ez egyensúlyt a természetben.

Tehát, a kevesebb fűnyírás élőhelyet teremt és növelheti a vadon élő állatok, köztük a méhek és más beporzók bőségét és sokféleségét. A fű vágás csökkentésének egyik módja a No Mow April, No Mow May vagy a Low Mow Spring mozgalom, azaz a Fűnyírásmentes Április, Fűnyírásmentes Május vagy Kevés fűnyírás tavasszal.

A mozgalom lényege

A vadon élő növények és gombák támogatják a táplálékláncokat, fontos szerepet töltenek be az éghajlati változások kezelésében, és nem utolsó sorban – minden élet alapját képezik a Földön. Jelenleg 5 fajból kettőt a kihalás veszélye fenyeget, pedig gazdagítják természeti tájainkat, szépségükkel és a vibráló színekkel megnyugtatják az elménket.

Kis törénelem

A No Mow May-t azaz a Nyírásmentes Májust először a Plantlife, az Egyesült Királyságban működő szervezet kezdte népszerűsíteni, amely világszinten élen jár a növények és gombák megmentéséért folytatott versenyben. Mára Észak-Amerikában is egyre nagyobb teret hódít. A No Mow May célja a fűnyírás szüneteltetése májusban, lehetővé téve a virágok virágzását a gyepen, hogy segítsenek a korai szezonban beporzóknak. A késő tél és a kora tavasz olyan időszak, amikor a virágkészletek gyakran korlátozottak.

2020-ban a Wisconsin állambeli Appleton lakói lelkesedtek a No Mow May miatt, és meggyőzték a városi tanácsot, hogy függesszék fel május hónapra a gyomnövény irtás-rendeletüket. Ebben az évben az akcióban több mint 435 regisztrált ingatlantulajdonos vett részt. A 2020-as sikernek köszönhetően 2021-ben még több résztvevőt vonzott a mozgalom, 2022-ben pedig országszerte elterjedt a közösségekben.

Bár hivatalosan egyetlen szervezet sem felügyeli a No Mow May-t, egyre több település és régió csatlakozik az mozgalomhoz és mellőzik a májusi fűnyírást, ezzel egyre több ember vesz rész aktívan a környezetkímélésben.

Bécsben is meghirdették

A bécsi környezetvédelmi szervezet, a Die Umweltberatung is arra biztatja az osztrák főváros lakóit, hogy csatlakozzanak a No Mow May – fűnyírásmentes május mozgalomhoz, és egy hónapon át ne nyírjanak füvet a kertjükben. Ezzel sokat tehetnek a növények és rovarok fajgazdagságáért a kertjükben, és a szemléletváltozásért a fejekben.

Tehát, mit kell tenni?

Néhány hétig nem nyírni a füvet!

Ilyen egyszerű!

A kevesebb fűnyírás járulékos előnyei

-Vizet takarítunk meg, mert a magasabb füvet nem kell annyit locsolni, hisz nem engedi elpárologni a vizet a talajból.

-A magasabb fűnek általában mélyebbek a gyökerei, így jobban megtartja a nedvességet a talajban.

-Csökken a benzines fűnyírók által generált levegő-, és zajszennyezés.

-Jobb életfeltételek EZEK és a fűzős-, és szentjános bogarak számára, mert azok jobban szeretik a hosszabb füszálakat.

-Időt meg pénzt lehet megtakarítani egy-egy fűnyírás kihagyásával.


A fentieken túl, az oldalunkon erről már megjelent egy novella Dongóhinta címmel, amelyben Kozmalakó más oldalról dolgozta fel a témát.

A témajavaslatot köszönjük Péternek és Gyurinak.

Források, további olvasnivalók:

https://beecityusa.org/no-mow-may/

https://www.plantlife.org.uk/about-us/blog/

PREV

Mindenkinek be kell jelenteni a kutat!

NEXT

Avatás előtt eltűnt Vérteskozmáról a Láng Rudolf - emléktábla

    Hírlevél feliratkozás
    Szeretnék kétheti összefoglalót kapni a legfrissebb bejegyzésekből
    Kövess bennünket Facebookon
    hogy azonnal értesülj egy bejegyzés megjelenéséről